- Zavolejte praktického lékaře zemřelého nebo Zdravotnickou záchrannou službu (155, 112) – lékař je jediný, kdo může konstatovat smrt, a zároveň vystaví list o prohlídce zemřelého.
Jak postupovat při úmrtí doma?
- Připravte pro zesnulého oblečení, které předáte řidičům pohřebního vozu, nebo jej můžete vzít s sebou na vybranou pobočku naší pohřební služby.
- Vyčkejte příjezdu pohřebního vozu. Řidiči vám podají veškeré potřebné informace, a to jak v ústní, tak tištěné podobě, a zodpoví vaše případné dotaz.
Jak postupovat při úmrtí v nemocnici nebo v zařízení sociální péče?
- O úmrtí vás bude informovat personál příslušného zařízení.
- List o prohlídce zemřelého vystaví službu konající lékař.
- Dostavte se osobně do zdravotnického zařízení kvůli vyzvednutí osobních věcí zemřelého. Osobní věci uschované v trezoru (jako např. šperky, klíče, vkladní knížky a hotovost nad 1 000 Kč) přechází do dědického řízení. Nemocnice informuje soud a tyto věci budou vydány dědicům po usnesení o dědickém řízení.
Poté nás telefonicky kontaktujte na lince 800 12 12 11 nebo navštivte některou z našich poboček.
Doporučujeme:
- Termín schůzky v jedné z našich poboček je lepší dohodnout telefonicky předem, vyhnete se tak zbytečnému čekání. Budete mít také zajištěné soukromí a jistotu, že se budeme věnovat pouze vám.
Co byste měli vědět:
- Pokud personál zdravotnického zařízení využije smluvní pohřební službu, například z důvodů nedostatku chladicích kapacit, není pro vás tento krok jakkoli zavazující, výběr pohřební služby je vždy a pouze na vás. V případě odvozu zemřelé osoby smluvní pohřební službou, vše s touto pohřební službou bez odkladu vyřídíme.
- Pokud je někdo z vašich blízkých umístěn v domově pro seniory, LDN či v podobném zařízení, je dobré předem informovat personál o tom, kterou pohřební službu jste si zvolili pro případ, že dojde k úmrtí.
Jak postupovat při úmrtí mimo domov či zdravotnické zařízení?
- O úmrtí vás bude informovat Policie ČR.
- Rozhodnete se pro pohřební službu, u které budete následně sjednávat poslední rozloučení.
Co byste měli vědět:
- Jestliže zesnulého odvezla jiná pohřební služba, než u které chcete následně sjednat kompletní obřad, nemáte žádnou povinnost sjednat pohřeb právě u ní. Výběr pohřební služby záleží výhradně na vašem uvážení.
Jak postupovat při úmrtí v zahraničí?
- Neprodleně vás bude kontaktovat konzulární oddělení zastupitelského úřadu ČR, v jehož obvodu působnosti došlo k úmrtí, nebo odbor konzulárních činností Ministerstva zahraničních věcí ČR (nouzové linky najdete na internetových stránkách www.mzv.cz v odkazu Konzulární služba).
- Kontaktujte provozovatele pohřebních služeb (rychlý odvoz zemřelého musí být podle evropské technické normy poskytovatelem těchto služeb garantován v každou denní i noční hodinu).
Podle konkrétní situace dále kontaktujte:
- Pojišťovnu, se kterou bylo sjednáno pojištění, resp. její asistenční službu.
- Cestovní kancelář, se kterou zemřelý cestoval.
Zemřelého je možné zpět do vlasti převézt v rakvi, nebo po zpopelnění v urně.