Varianty pohřbu
Tiché zpopelnění
- Bez smutečního obřadu a bez účasti rodiny.
- Samotné rozloučení lze provést následně při urně, a to i v rodinném prostřední.
Rozloučení ve smuteční síni/kapli/v kostele s následnou kremací
- V současné době se jedná o nejrozšířenější způsob pohřbení.
- Smuteční obřad probíhá ve vámi zvolené smuteční síni/kapli/v kostele za účasti smutečních hostů (nebo v úzkém rodinném kruhu).
- Kde se rozhodnete uspořádat rozloučení je pouze na vás. Vybírat můžete z celé řady míst.
- Obřad je doprovázen reprodukovanou nebo živou hudbou.
- Je přítomen profesionální civilní řečník nebo farář.
Rozloučení ve smuteční síni/kapli/v kostele s následným uložením do země
- Smuteční obřad probíhá ve vámi zvolené smuteční síni/kapli/v kostele za účasti smutečních hostů.
- Kde se rozhodnete uspořádat rozloučení je pouze na vás. Vybírat můžete z celé řady míst.
- Obřad je doprovázen reprodukovanou nebo živou hudbou.
- Je přítomen profesionální civilní řečník nebo farář.
- Po obřadu je rakev se zesnulým nejbližšími členy rodiny vynesena podle pochozí dostupnosti přímo ke hrobu, případně k pohřebnímu vozu, který následuje průvod smutečních hostů.
- Obřadu se vždy účastní zodpovědný pracovník naší pohřební služby pro přímou kontrolu hladkého průběhu smutečního rozloučení.
Rozloučení v úzkém rodinném kruhu
- Smuteční obřad probíhá ve vámi zvolené smuteční síni (nejčastěji v krematoriu)
- Bez hudby a řečníka, za účasti maximálně 10 osob.
- Toto rozloučení je možné uspořádat pouze do 7 dnů od úmrtí.
Průvodce smutečním obřadem
Informace pro objednatele pohřbu
- Dostavte se prosím 30 minut před plánovaným začátkem smutečního obřadu.
- Pokud žádáte o vystavení zesnulého, dostavte se 40 minut před plánovaným začátkem obřadu.
- Před obřadem vás organizátor pohřbu vyzve, abyste s řečníkem prodiskutovali podrobnosti smuteční řeči.
- Před smutečním obřadem zkoordinujte s organizátorem pohřbu všechny podrobnosti rozloučení (průvod ke hrobu, manipulaci s rakví, umístění květinové výzdoby atd.)
- Po skončení obřadu vás organizátor pohřbu požádá o odnesení všech květinových darů.
Informace pro smuteční hosty
- Dostavte se ke vchodu do obřadní síně, kostela nebo kaple 5 minut před začátkem pohřebního obřadu.
- Pokud jsou květinové dary ještě zabalené v papíru, rozbalte je před vstupem do obřadní síně.
- Během smutečního obřadu zachovejte ticho a vypněte mobilní telefon.
- Po skončení smutečního obřadu je vhodné vyjádřit rodině zesnulého soustrast. Pokud rodina požádala o upuštění od kondolence, neprojevujte ji.
- Postupujte podle pokynů obřadníka nebo duchovního.
Formy kondolence
- Podání ruky před nebo po pohřebním obřadu.
- Ručně psaný dopis.
- Soustrastná návštěva (zpravidla do dvou týdnů po pohřbu).
Poradenství a vyřízení administrativy
Vdovský a sirotční důchod
Žadatel uplatňuje nárok na důchod u správy sociálního zabezpečení.
K žádosti o vdovský důchod se přikládá:
- Občanský průkaz pozůstalého vdovce/vdovy
- Oddací list (originál)
- Úmrtní list (originál)
- Poslední výměr důchodu obou manželů
K žádosti o sirotčí důchod se přikládá:
- Občanský průkaz žadatele
- Rodný list (originál)
- Potvrzení o studiu nebo učebním poměru dítěte
- Úmrtní list (originál)
Starobní a invalidní důchod
Úmrtí člověka, který pobíral starobní nebo invalidní důchod, oznamuje ČSSZ matrika, která vystavila úmrtní list, a to do 2 týdnů po zápisu do matriky. Pokud se důchodce v daném měsíci dožil alespoň stanoveného dne splatnosti důchodu, vzniká v příslušném měsíci nárok na důchod v plné měsíční výši. Pokud se však zemřelý dne splatnosti důchodu nedožil (třeba o jediný den), splátka důchodu mu v daném měsíci už nenáleží.
Pokud byl důchod vyplacen na účet a je na něm dostatek peněžních prostředků, banka na žádost ČSSZ už nenáležící splátku důchodu vrátí. V případě, že na účtu zemřelého není dostatečný zůstatek a právo disponovat s peněžními prostředky na něm má jiná osoba, je tato osoba povinna už nenáležící částky důchodu vrátit. Pokud důchod manželky či manžela chodil na účet zemřelého manžela/manželky, je vhodné založit nový účet a na ČSSZ vyplnit žádost o změnu výplaty peněz na tento nový účet.
Podrobné informace k výplatě důchodu v případě úmrtí příjemce důchodu lze nalézt na webu ČSSZ, taky je možné situaci řešit přímo na některé z poboček ČSSZ.
Přepis změny stavu v občanském průkazu
Tuto opravu provádí oddělení osobních dokladů na úřadu městské části v místě trvalého bydliště. Žádost je nutné podat do 15 dnů od obdržení úmrtního listu.
K žádosti o nový OP se předkládá:
- Původní občanský průkaz
- Úmrtní list (originál)
Příspěvek na péči
Pokud zemřelý pobíral nebo i jen požádal o příspěvek na péči, je nutné, aby pečující uvedený v žádosti o příspěvek jeho úmrtí oznámil příslušné krajské pobočce Úřadu práce, a to do 8 dnů od úmrtí. Obvykle stačí tuto událost oznámit e-mailem a po obdržení úmrtního listu dodat na úřad jeho kopii.
Pokud měl zesnulý průkaz ZTP, popř. i průkaz ZTP na parkování, je nutné je odevzdat zpět na Úřad práce.
Dlouhodobé ošetřovné
V případě, že někdo z blízkých o zemřelého pečoval v domácím prostředí a čerpal dlouhodobé ošetřovné, je potřeba ukončení péče oznámit Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) a zaměstnavateli.
Účty, hypotéky, životní pojištění, penzijní připojištění, pojištění majetku
Smrtí majitele účtu nezaniká ani smlouva o běžném účtu, ani smlouva o vkladovém účtu. Doložit smrt majitele účtu mohou bance buď pozůstalí úmrtním listem, nebo tak učiní notář, který ji musí kontaktovat v rámci dědického řízení.
Oprávnění nakládat s penězi na účtu má majitel účtu a ten, komu dal majitel účtu dispoziční oprávnění. Pokud však disponující osoba nespadá do okruhu dědiců (což se může stát například u partnerky/partnera zemřelého), bude vyzvána k vrácení peněz, které použila. Pokud tato osoba dědičkou/dědicem je, pak se bude dělit o zůstatek na účtu s ostatními dědici.
Splátky hypotéky pokračují i po smrti zůstavitele (majitele účtu), a to na základě příkazu, který zadal za svého života. Není přitom rozhodující, zda je nemovitost, na které je v souvislosti s hypotečním úvěrem zástavní právo, předmětem dědického řízení. Je tedy třeba zajistit, aby byl na účtu, ze kterého se hypotéka splácí, dostatek hotovosti. V případě, že tomu tak není, musí ve splácení hypotečního úvěru pokračovat spoludlužník, někdo z případných dědiců nebo správce dědictví, je-li ustanoven. Vždy je třeba postupovat v součinnosti s bankou, které je třeba úmrtí dlužníka nahlásit a doložit je úmrtním listem, a s přiděleným notářem. Pokud měl zemřelý uzavřené pojištění schopnosti splácet hypotéku, může být celý dluh nebo jeho část uhrazen z něho.
Penzijní připojištění úmrtím pojištěnce zaniká a naspořené peníze připadnou osobám, které jsou uvedeny ve smlouvě. Pokud zemřelý ve smlouvě žádnou osobu neurčil, stává se celá naspořená částka součástí dědického řízení.
Pokud měl zemřelý uzavřeno životní pojištění, peníze z něj získávají osoby uvedené ve smlouvě. K výplatě je třeba podat příslušné pojišťovně žádost a doložit úmrtní list.
Doporučujeme věnovat pozornost i smlouvám týkajícím se pojištění majetku, domu nebo domácnosti. Úmrtím osoby, která smlouvy uzavírala, mohou tyto smlouvy pozbýt platnosti, a pro pojištění bude potřeba uzavřít s pojišťovnou novou smlouvu.
Energie, poplatky za televizi a telefon
Pokud byly na zemřelého psány některé energie (voda, plyn, elektřina), je potřeba je buď odhlásit u dodavatele, nebo přepsat na někoho z pozůstalých. Poplatky za televizi a rádio odhlásíte na poště. Přeplatky nebo nedoplatky za energie či telefon se pak zahrnou do pozůstalosti. Také je třeba ukončit smlouvy s operátory mobilních telefonů.
K těmto krokům je třeba doložit originál úmrtního listu.
Dědické řízení
Matrika zašle příslušnému obvodnímu soudu podle místa trvalého pobytu zemřelého jeho úmrtní list. Notáře určuje soud podle bydliště zesnulého. Notář zašle předvolání objednateli pohřbu přibližně do 2 měsíců. Proběhne předběžné šetření, během kterého se notář snaží zjistit okruh dědiců a rozsah majetku. Řízení o dědictví musí proběhnout vždy, tedy i v situaci, kdy zemřelý nic nevlastnil.
Vzhledem k častým legislativním změnám je nutné výše uvedené informace o nárocích ověřit na příslušných úřadech.
Vystavení úmrtního listu
Úmrtní list vám vyřídíme na příslušné matrice. Matrika v místě úmrtí (nikoliv v místě bydliště) do 30 dnů od objednání pohřbu úmrtní list vystaví a odešle poštou na adresu objednatele pohřbu.
Matrika také odhlašuje důchodové, zdravotní a sociální pojištění.
Časté dotazy
Jaké oblečení zesnulému připravit a kam ho přinést?
Etiketa obecně radí, aby byl pohřební oděv skromný, vhodný a čistý, ale žádná pevná pravidla neexistují. V minulosti se zesnulí nejčastěji oblékali do tmavých šatů nebo obleků, které si starší lidé předem pečlivě připravovali.
V dnešní době však truchlící spíše volí oblíbené oblečení zesnulého. Zesnulý tedy může být oblečen ve formálním oděvu nebo v ležérnějším oblečení. U sportovců to může být dres a pokud zesnulý pracoval ve veřejných službách, samozřejmě uniforma.
Nezapomeňte poskytnout kompletní oblečení včetně spodního prádla a ponožek.
Oblečení můžete předat řidičům pohřebního vozu během výjezdu pro zesnulého, nebo ho předat v některé z našich kanceláří.
Kdy a kde dostanu urnu?
Během čtrnácti dnů po rozloučení se telefonicky ozveme objednateli pohřbu, že je urna připravena k vyzvednutí v kanceláři, kde bylo sjednáno poslední rozloučení. Po předchozí domluvě na naší bezplatné NONSTOP lince 800 12 12 11 je možné si vyzvednout urnu i na jiné pobočce Pohřební služby Nonstop a také mimo pracovní dobu. Urna je poté u nás rok bezplatně uložená.
Vyplácí se pohřebné?
Pohřebné je vypláceno podle zákona 117/1995 Sb. § 47
Podmínky nároku na pohřebné
(1) Nárok na pohřebné má osoba, která vypravila pohřeb
a) dítěti, které bylo ke dni smrti nezaopatřeným dítětem, nebo
b) osobě, která byla ke dni smrti rodičem nezaopatřeného dítěte, jestliže dítě nebo osoba uvedená v písmenu b) měly trvalý pobyt (§ 3) na území České republiky. (2) Splňuje-li podmínky nároku na pohřebné více osob, náleží tato dávka jen jednou, a to osobě, která uplatní nárok na dávku jako první.
Nárok na pohřebné vzniká dnem pohřbení podle zvláštního právního předpisu 48a).
(Zákon č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.)
Státní příspěvek (pohřebné) v současné době činí 5 000 Kč. V případě splnění podmínek se o pohřebné žádá na kontaktních místech státní a sociální podpory, a to dle místa trvalého bydliště objednatele pohřbu.
K žádosti je nutné předložit:
- Úmrtní list
- Originál faktury a pokladní stvrzenku, které jste obdrželi při sjednání pohřbu (potřebné formuláře dostanete v místě, kde žádáte o pohřebné)
- Nárok je nutno uplatnit nejpozději do jednoho roku ode dne pohřbení
- Nárok na pohřebné má objednatel pohřbu
Kdo má nárok na pracovní volno na pohřeb?
Při úmrtí rodinného příslušníka se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu poskytuje na:
- 2 dny při úmrtí manžela/manželky, druha nebo dítěte, a na další den k účasti na pohřbu těchto osob
- 1 den k účasti na pohřbu rodiče a sourozence zaměstnance, rodiče a sourozence jeho manžela/manželky, jako i manžela/manželky dítěte nebo manžela/manželky sourozence zaměstnance, a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob
- Dobu nezbytně nutnou, nejvýše však na 1 den, k účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka/vnučky zaměstnance nebo prarodiče manžela/manželky nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným fyzickým osobám, ale žila se zaměstnancem v době úmrtí v domácnosti, a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob
Jak a kdy dostanu úmrtní list?
Úmrtní list vám vyřídíme na příslušné matrice podle místa úmrtí a matrika vám ho pak pošle doporučeně na adresu objednavatele pohřbu.